Aby proces vyhledávání úniku vody neprovázel zmatek


Lidé v pokročilém věku mají sice za sebou řadu zkušeností, jimiž mohou obohatit společnost a zejména mladou generaci, ale neměli by ve své případné ješitnosti zapomínat, že tento proces by měl probíhat oběma směry. Mladí lidé totiž mohou přicházet s nápady, které ušetří čas, práci a energii v porovnání se starými metodami. Jedním z typických příkladů je detekce úniku vody v domácnosti.

číselník vodoměru

Jestliže vám praskne přívodní hadička na toaletě, odkud voda stříká úzkou tryskou na vedlejší zeď, je to sice nepříjemné, ale stačí uzavřít přívod vody ke splachovadlu, hadičku vyměnit za novou a opět vodu otevřít. Žádná extra složitá činnost. Mnohem horší situace nastává v okamžiku, kdy přijdete domů z velkého nákupu, po několika hodinách strávených ve městě, a zatímco jste byli venku, praskla armatura někde ve zdi a na té je teď velký mokrý flek o velikosti cca několika čtverečních metrů.

instalatérský hasák

Uzavřete hlavní přívod vody a přichází na řadu zjistit, kde se ta prasklina nachází, eventuálně pokud jich tu „náhodou“ není více.

Starší ročníky, které jsou aktivní a snaží se poradit vlastními silami, popadnou do ruky majzlík a kladivo a intuitivně či na základě odhadu zrakového vjemu začnou bušit do zdi, až se otřásá. Ještě před tím samozřejmě vyklidí celý obývák či ložnici a prostor se začne plnit úlomky cihel a omítkou. Všude spousta prachu, hluk a zmatek.

Kdyby ovšem tito lidé setrvali v klidu, a po zjištění mokré mapy na zdi pouze uzavřeli přívod vody a zavolali instalatéra, mohli si mezitím, než přijede, v klidu uvařit kávu a vypít si jí třeba v místě problému. Za hodinu je řemeslník u vás, provede detekci unikající vody formovacím plynem a nic se nebude bourat. Zjistí závadu s milimetrovou přesností, odebere se pouze omítka v místě problému a během krátké doby je po všem. Poděkuje vám i vaše partnerka, která by z bourání celé zdi v obýváku byla nejspíš „na mrtvici“.