Dnes je snem prakticky každého mít svůj vlastní pozemek, alespoň malou zahrádku. Většina z nás si pak představuje, že na ní bude něco pěstovat. Koneckonců v našem podnebí se daří celému množství plodin – můžeme mít vlastní mrkev, hrášek, kukuřici, kedlubny a mnoho dalšího. A to rozhodně není bezpracné, zvláště pokud chceme co nejvyšší výnosy. Je však pravdou, že oproti těm kupovaným mají rozhodně své výhody, a o těch je dobré vědět.
Tou první je, že je nebudeme vybírat pouze podle vzhledu. V zelinářském průmyslu je totiž běžné, že se ty kousky, které nevypadají nejlépe, z prodeje vyřadí. Použijí se pak jako krmivo pro zvířata, i když jsou chuťově a výživově stejně dobré, jako ostatní kousky. Je to však proto, že by je zákazníci příliš nekupovali, a tak by na pultech shnila. Když si však vypěstujeme vlastní, pak toto odpadne. Můžeme zpracovat vše, co nám na zahradě vyroste.
Dále je tu fakt, že víme, jak byla pěstována. Víme, jaká hnojiva či pesticidy byly použity, a zda vůbec. Také zde nemáme žádné konzervační látky, které jsou jinak nutné, aby zelenina přečkala v dobrém stavu přepravu, skladování i několik dní v obchodě. Když si ji vypěstujeme sami, můžeme si ji zakonzervovat tak, jak chceme, a to za použití přírodních látek. To je zvláště vhodné pro alergiky. Ukazuje se totiž, že často není původcem alergie produkt samotný, nýbrž látky, které se používají pro jeho pěstování či konzervaci.
V neposlední řadě tu jde i o peníze, i když zde to není ani zdaleka tak jasné, jak by se mohlo zdát. Jistě, zaplatíme v podstatě pouze za semena, avšak musíme připočítat i cenu vody, hnojiv a dalších věcí, které budeme používat. A věřte, že vody bude potřeba hodně, zvláště v horkém, suchém létě. A to při dnešních cenách celkovou částku značně zvedne. I tak však s největší pravděpodobností rodinnému rozpočtu alespoň trochu ulehčíme.
Je tedy vidět, že mít na zahradě alespoň malý záhonek se vyplatí. Věřte totiž, že radost nad čerstvě vytaženou mrkví, o které víte, že jste ji vypěstovali sami od semínka, nic nenahradí.