Je sportování na nejvyšší úrovni skutečně fér?


O slavných sportovcích slyšíme prakticky skoro stejně, jako o jiných slavných celebritách, jako jsou například zpěváci či herci. Obdivujeme jejich výkony na hřišti a často toužíme být tak dobří jako oni. To platí zvláště pro děti, které si své idoly teprve hledají a mají o nich často nerealistické představy, neboť mají mnohdy ještě naivní, černobílé vidění světa. Pravdou ovšem je, že sportování na nejvyšší úrovni není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Především je tu fakt, že zde jsou lidé, ať už sportovci sami či trenéři udělat vše pro to, aby dosáhli nejlepších možných výkonů.

hokejové hry

A není divu, jde tu mnohdy o pěkné peníze. Velmi často jsou ve hře milionové částky, a pro takovou sumu jsou už mnozí lidé ochotni udělat prakticky cokoliv. Samozřejmě to v první řadě znamená mnoho hodin náročného tréninku a také speciálně upravený dietní plán, který jim má pomoci dostat se skutečně na vrchol. A to, že své tělo napínají až na hranici jeho možností je také důvodem, proč končí kariéru v relativně mladém věku. Jistě, během té doby leckdy získají mnoho peněz, ale opravdu to za to stojí? Mnohem větším problémem je, že tito sportovci a jejich trenéři nechtějí spoléhat na náhodu.

lehká atletika

Proto se snaží svůj výkon všemi možnými prostředky zvýšit, případně si jinak zajistit vítězství. To je také důvod, proč je ve sportu na vrcholové úrovni doping považován v podstatě za něco normálního a běžného, stejně jako snaha o podplácení rozhodčích či sportovních komisí. Jistě, občas nějaký případ prosákne na povrch, avšak problém jako takový se nijak neřeší. Není tedy divu, že stále přetrvává. Je tedy otázkou, zda je vrcholový sport něčím, o co bychom se měli tak snažit či věnovat tomu tak velkou pozornost. Ukazuje se totiž, že není ani zdaleka tak čistý, jak by měl podle svých zásad sport být, a to je velká škoda pro všechny.